sobota, 5 stycznia 2019

Burano... Murano... Wenecja...

Cudowne trio... koniecznie musicie zobaczyć.
Miejsca zawsze pełne turystów, niemniej jednak warto zajrzeć, poprzechadzać się wąskimi ulicami i poznać właśnie to oblicze Włoch...urocze...

Z dzieckiem: tak, czemu nie... jednak to miasto, musimy zadbać o bezpieczeństwo dziecka i przewidzieć jakieś atrakcje i zabawy, tak by szybko się nie znudziło.
Z wózkiem: proponowałabym jednak nie... choć na upartego da się... wiele mostów jest do pokonania, wiele razy będziecie się musieli schylić po ten wózek i przenieść go w kolejne miejsce... jeśli się da to wózek zostawcie w domu
Buty: wygodne,
Koniecznie: piękna pogoda, dobry humor, prowiant na drogę i to dużo prowiantu, w tym koniecznie woda, coś do przebrania, chusteczki, mapa + wraz z zaznaczonymi toaletami, 


Uczestnicy: mama, tata, córka lat 5 (wcześniej 2.5 roku) i ciocia Kasia
Czas trwania: około 8h
Długość trasy: w 2015 było to około 14 km, w 2018 roku około 10 km


Burano - wyspa na Lagunie Weneckiej. Jedna z najbardziej malowniczych włoskich wysp. Kolorowe domy, rybołówstwo i koronki to wizytówka tego miejsca. Na wyspę dotarliśmy łodzią, razem ze zorganizowaną wycieczką. Za tłumem dotarliśmy do Via Galuppia czyli jednej z głównych ulic wyspy. Wszystkie domy na Burano pomalowane są na oryginalne, żywe kolory. Tym zajęciem parały się żony rybaków, tak by mężowie mogli rozpoznać domy z daleka. Ponadto wyspa znana jest z pięknych tradycyjnych koronek, które można nabyć w każdym sklepie z pamiątkami. W gotyckim pałacu przy Piazza Galuppi mieści się Scuola e Museo del Merletto (Szkoła i Muzeum Koronkarstwa). Na wyspie dostrzec można również pochyłą wieżę z XVI wieku. Należy ona do kościoła San Martino.

Nasza Asia zachwycona była koronkowymi wachlarzami... mamy taki jeden w domu :)



 







Murano - słynie z produkcji szkła. I na taki pokaz, zabrano nas podczas rejsu statkiem. Na wyspie wytwarzano produkty szklane już od VIII wieku. Tu też powstała pierwsza znana huta szkła. Na Murano, oprócz szkalnych wyrobów użytkowych produkowano kostkę ze szkła a także mozaikę. Na całej wyspie można nabyć przepiękne szklane wyroby. Razem z Asią mamy kolczyki, naszyjniki i bransoletki - cudowne.


Wenecja - kto nie zna Wenecji... choćby z filmu Turysta czy Casino Royal z Jamesem Bondem? Piękne miasto, odwiedziliśmy dwukrotnie. Zdarliśmy przy tym podeszwy w butach, żeby zajrzeć w każdą uliczkę.
Wenecja jest miastem położonym na licznych wyspach Morza Adriatyckiego. Sama Laguna Wenecka wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W obrębie miasta główny transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Jeśli przyjedziecie autem, na obrzeżach znajdują się liczne parkingi gdzie można zostawić samochód (my parkowaliśmy na Parcheggio Venezia, zaraz przy parkingu jest stacja kolejki Venezia Tronchetto, która dowiezie Was do części zabytkowej miasta). Niemniej jednak polecamy, aby przyjechać z samego rana. Im wcześniej tym mniejszy tłum :)
Poruszając się po Wenecji można także skorzystać z tramwaju wodnego tzw. vaporetto. Jest to dość wygodne, gdy w pobliżu nie można znaleźć żadnego mostu:) lub by szybko przemieścić się z miejsca na miejsce.
Historyczna część Wenecji pełni przede wszystkim funkcje turystyczne. Do miejsc wartych zobaczenia polecamy (opisy poszczególnych miejsc wzorowane na wikipedii):
- Bazylikę św. Marka - położoną przy placu św. Marka (wybudowaną dla pochowania relikwii świętego). Warto tu wspomnieć, że symbol skrzydlatego lwa - herb Wenecji jest własnie symbolem św. Marka 
- Plac św. Marka i Piazetta San Marco - jego historia łączy się ściśle z budową Bazyliki św. Marka i sięga IX wieku. Początkowo mniejszy, przedzielony kanałem, z biegiem lat otrzymał obecną postać. Plac łączy się z Piazetta San Marco czyli placykiem weneckim przylegającym do wybrzeża Canale di San Marco. Większość budowli wokół obu placów powstawała w XV i XVI wieku.
- Pałac Dożów - powstał jako budowla obronna z biegiem lat zmieniał swoje zastosowanie jak i wygląd. Obecnie siedziba Muzeum Museo dell'Opera.
- Most Westchnień - jeden z najbardziej znanych mostów Weneckich, i jednocześnie jeden z najbardziej znanych na świecie. Zaprojektowany przez Antonia Contina, oddany do użytku w 1614 roku.
- Prokuracja - dwa budynki usytuowane wzdłuż placu św. Marka w Wenecji.
- Dzwonnica św. Marka w Wenecji - jest to najwyższa budowla Wenecji, ma wysokość 98,6 metrów. Jest symbolem miasta.
Wieża zegarowazbudowana obok budynku Starej Prokuracji. Na szczycie wieży zegarowej umieszczone zostały dwa posągi Maurów uderzających co godzinę w dzwon. W wieży umieszczono także mechanizm zegara astronomicznego. Pokazuje on godziny, pory roku, fazy księżyca i położenie słońca w kolejnych znakach zodiaku.
Most Rialto najstarszy i jedyny do czasu wybudowania Ponte dell’Accademia  most wenecki nad Canal Grande. Łączy on brzegi Riva del Vin i Riva del FerroMost To budowla masywna ii jednocześnie niezwykle majestatyczna. Należy do najbardziej charakterystycznych zabytków Wenecji. Ma 48 metrów długości i 22 metry szerokości. Wsparty jest na jednym łuku, wznoszącym się 7,5 metra nad poziomem wody. Łuk ten wspiera się z każdej strony na 6 tysiącach dębowych pali, wbitych dla jego wzmocnienia w dno kanału. Przez most prowadzą trzybiegowe schody, z których środkowe obudowane są sklepami.
Canal Grande  - ma długość 3,8 km, a jego kształt przypomina odwróconą literę „S”. Przepływając przez środek dzieli je na dwie części, każda po 3 dzielnice. Szerokość cieśniny waha się od 30 do 60 m osiągając głębokość nawet do 6,0 m. Brzegi łączą cztery mosty: Most Akademii (wł. Ponte dell'Accademia), Most Bosych (wł. Ponte degli Scalzi), Most Rialto (wł. Ponte di Rialto), Most Konstytucji (wł. Ponte della Costituzione).
- Bazylika Santa Maria della Salute w Wenecji - wenecka barokowa bazylika mniejsza.

Wenecja jest miastem obleganym przez turystów. Kolejki spotkacie wszędzie, gdziekolwiek nie pójdziecie, któregokolwiek zabytku nie zechcecie zobaczyć, trzeba liczyć się z tłumem ludzi. Chcąc ograniczyć nieco ruch turystyczny od 2019 roku wprowadzony zostaje podatek dla turystów jednodniowych w wysokości około 10 Euro - czy to pomoże nie jesteśmy przekonani.
Trzeba pamiętać, że w Wenecji niewiele jest toalet, co jest uciążliwe. Ponadto niewiele jest też ławek, co również utrudnia zaplanowanie odpoczynków. Jeśli wybieracie się z dzieckiem, proponuję zabawę wymyśloną przez Globtroterka (zabawa). Z pewnością uatrakcyjni to zwiedzanie i jednocześnie zobaczycie to co chcecie.

W Wenecji warto:
- zjeść prawdziwe włoskie lody,
- wypić prawdziwą włoską kawę,
- spróbować prawdziwej włoskiej pizzy,
- kupić maskę karnawałową (karnawał wenecki znany jest na całym świecie)...
... a dla zasobniejszych portfeli Dior, Chanel, Prada, Cartier i inne najbardziej znane na świecie marki :) 

Obecnie Wenecja jest ustawicznie podtapiana. Stare budynki, atakowane przez zanieczyszczone morze, ulegają zniszczeniu... ale wbrew obiegowej opinii w Wenecji nie śmierdzi :)

























Wszystkie zdjęcia są naszymi autorskimi, jeśli chcesz wykorzystać... zapytaj. Dziękujemy.

3 komentarze:

  1. O tak! Taka wycieczka prezentuje się bosko, może za rok się wybiorę
    https://auto-carrier.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Super wpis! Lubię tu do was zaglądać bo zawsze jes inspirująco :) Ja dzisiaj zaczęłam planować nasz wakacyjny wyjazd :) Muszę kupić kamizelki z gosup.pl/kamizelki-asekuracyjne-10, deskę do pływania i kilka letnich ubrań. W połowie września wyruszamy :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie rozumiałem zachwytu nad Wenecją, dopóki sam tam nie pojechałem. To miasto ma w sobie coś wyjątkowego.
    https://www.kardamontravel.pl/

    OdpowiedzUsuń